W dniach 19.11 - 26.11 dyżur pełni apteka "Tesco", ul.Legionów 45, tel. 033 861 43 39"Dzień Dawcy Szpiku Kostnego"

Dnia 7 listopada 2010r. w Auli należącej do Parafii Narodzenia Najświetszej Marii Panny w Żywcu przy ul. Zamkowej 6 odbędzie sie akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Akcja jest otwarta dla wszystkich, którzy zechcą zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku.Inicjatorką akcji Dnia dawcy w Żywcu jest Pani Jolanta Pociecha mieszkanka Żywca.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może sie każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem zycia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostana określone cechy zgodności antygenowej, a jesli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. wszyscy, którzy chca się zarejestrować powinni miec ze sobą dokument tożsamości znr PESEL.

Więcej informacji: www.dkms.pl, tel: (22)3310147, email:fundacja@dkms.pl,

Kontakt:

Tomasz Oćwieja - Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska , tomasz.ocwieja@dkms.pl, tel 22-331-01-47

Jolanta Pociecha - Koordynator Lokalny Dnia Dawcy, tel: 791 898 652

[czytaj więcej]

 

II memoriał Agaty Mróz Olszewskiej

 

Już po raz drugi, w katowickim Spodku, odbędzie się Memoriał Agaty Mróz – Olszewskiej. Impreza, która nie tylko upamiętnia jedną z najwybitniejszych polskich siatkarek, ale przede wszystkim angażuje się w propagowanie bezcennych wartości dla ludzkiego życia.W programie akcja krwiodawstwa i rejestracja potencjalnych dawców szpiku,pokazy ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy.

 

Komunikat Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żywcu

 skierowany do konsumentów wody wodociągu w Tresnej eksploatowanego przez "niezarejestrowana spółkę wodną" w Tresnej w Gminie Czernichów Powiat Żywiecki
czytaj

Bezpłatne badania w kierunku osteoporozy


Sieć aptek Max Medicum zaprasza  mieszkańców miasta Żywiec na akcję propagującą profilaktykę zdrowotną w zakresie osteoporozy. Dzięki Programowi Max Medicum każdy, kto posiada  kartę programu, będzie mógł poddać się bezpłatnemu badaniu. Osteobus (specjalny ambulans) dotrze do Żywca w dn.29.09.2010

Miejsce badania: Apteka Nadzieja, ul. Sienkiewicza 35


Infolinia - grypa typu A/H1N1

Wszelkie informacje dotyczące zakażeń wirusem typu A/H1N1 można uzyskać pod numerem telefonu specjalnej ogólnopolskiej  infolinii.Na pytania odpowiadają eksperci Narodowego  Instytutu Zdrowia Publicznego, Państwowego Zakładu Higieny oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Numery telefonów stacjonarnych:
(22) 54 21 412- czynny całodobowo
(22) 54 21 413 - czynny od 8:00 - 16:00
(22) 54 21 414 - czynny od 8.00 - 16.00

przydatne linki:  www.pis.gov.pl , www.pzh.gov.pl , www.wsse.katowice.pl

Komunikat Starosty Żywieckiego skierowany do Wójtów Żywiecczyzny oraz Burmistrza Miasta Żywca w związku ze stwierdzeniem na terenie Powiatu Żywieckiego wystąpienia wirusa AH1N1

Szanowni Państwo
W związku ze stwierdzeniem na terenie Powiatu Żywieckiego wystąpienia wirusa AH1N1 istnieje realne zagrożenie zarażeniem się tą odmianą grypy. Jak wynika z informacji przekazywanych przez służby odpowiedzialne za ochronę epidemiologiczną, jednym z podstawowych sposobów zabezpieczenia się przed zachorowaniem na grypę jest ścisłe przestrzeganie reżimu sanitarnego.
Proszę zatem Państwa rozpropagowanie na terenie administrowanym terenie głównie w szkołach, przedszkolach, placówkach służby zdrowia zasad umożliwiających zabezpieczenie się przed zakażeniem, a w szczególności:
- unikania bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne,
- częstego mycia rąk wodą z mydłem,
- unikania dotykania oczu, nosa i ust.
W przypadku wystąpienia objawów grypopodobnych należy pozostać w domu i wezwać lekarza rodzinnego.
Myślę, że powszechne ścisłe przestrzeganie przedstawionych wyżej zasad przyczyni się do ograniczenia zachorowań na grypę sezonową jak i grypę spowodowaną wirusem AH1N1.

Starosta Żywiecki

Andrzej Zieliński

źródło: www.starostwo.zywiec.pl


Osteobus w Sporyszu

Dn. 26 X 2009r. przy Przychodni Praktyka Grupowa Lekarzy 'Spomed', ul. Kopernika 39  zostanie podstawiony nowoczesny osteobus, w którym każdy zainteresowany będzie mógł wykonać specjalistyczne badania w kierunku osteoporozy.Koszt badania wynosi 30 zł, konsultacja lekarska bezpłatna.


Komunikat

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, koło terenowe w Żywcu, zaprasza osoby chore na cukrzycę na spotkanie z Dr n.med. Barbarą Pyrzyk, które odbędzie sie dn.26 X.2009r. o godz.16.00  w salce katechetycznej przy Parafii NMP w Żywcu.


Bezpłatne badania słuchu

Od 12 do 23 października 2009r. w Oddziale GEERS Akustyka Słuchu, os. Młodych1  odbywać się będą bezpłatne badania słuchu.Rejestracja tel.pod nr 0 33 867 46 08.

 


17 październik - Dzień Walki z Rakiem Piersi

Rak piersi jest najczęściej wystepującym nowotworem złośliwym u kobiet.Każdego roku około 14 tys. kobiet w Polsce dowiaduje się, że cierpi na raka piersi.Przyczyną tak wysokich statystyk jest zwykle zbyt późne wykrycie choroby, jednak wczeście wykryta i prawidłowo leczona, przy obecnym stanie wiedzy i postępie medycyny gwarantuje pełny powrót do zdrowia.W profilaktyce tego [czytaj dalej]


Nowe karetki

Żywiecka stacja Pogotowia Ratunkowego, oraz jednostki ratownictwa w Rajczy i Jeleśni zostały zaopatrzone w 3 nowe ambulanse o wartości ponad 1,2 mld zł.

W ramach ogłoszonego w ubiegłym roku, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Unia Europejska przyznała ZZOZ w Żywcu środki pieniężne na zakup karetek. Spośród 150 wnioskodawców z całego kraju, żywiecki szpital znalazł się na trzecim miejscu, uzyskując tym samym dofinansowanie do specjalistycznych środków transportu sanitarnego w wysokości  845 tys.złotych.


Zasady postępowania wobec osób zgłaszających się z objawami grypopodobnymi do lekarza

Minister Zdrowia, po zasięgnięciu opinii krajowych konsultantów ds. Chorób Zakaźnych oraz ds.  Epidemiologii rekomenduje zmianę zasad postępowania wobec osób zgłaszających się z objawami grypopodobnymi do lekarza na następujące [czytaj dalej]


Akcja krwiodawstwa RCKIK

Dnia 24.07.09. w godz.09.00-12.00, przy Komendzie Policji w Żywcu, przeprowadzona zostanie akcja krwiodawstwa .Dowiedz się kto  może zostać honorowym krwiodawcą..

[czytaj dalej]

Bezpłatna mammografia

Centrum Onkologii- Instytut im.Marii Skłodowskiej- Curie, oddział w Gliwicach zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne mieszkanki Żywiecczyzny w wieku 50 -69 lat.Badania są bezpłatne, jeśli od ostatniego badania finansowanego przez NFZ upłyneły 24 miesiące. Z udziału w programie wykluczone są pacjentki leczone w Poradniach Chorób Piersi oraz pacjentki leczone z  powodu rozpoznanego nowotworu piersi.

Skierowanie na badanie nie jest potrzebne, wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty oraz kartę chipową NFZ.

Miejsce postoju mammobusu:
1.Parking przed Szkołą Podstawowa w Węgierskiej Górce (ul.Zielona 41) od 30 czerwca do 3 lipca br. ( w godz. 09.00- 17.00)
2.Parking przy Urzędzie Gminy w Świnnej (ul.Wspólna 13) 6 lipca br. (w godz. 11.00-19.00) oraz 7 lipca  br. (w godz. 09.00 - 17.00)

Akcja krwiodawstwa PCK

Dnia 08.05.09. w godz.10.00-15.00, przy ul.KEN 15 (obok sklepu Intermarche) przeprowadzona zostanie akcja krwiodawstwa .

Wirus grypy typu A/H1N1

Notka prasowe w sprawie przypadków zakażeń wirusem grypy typu A/H1N1 u ludzi  na terenie woj.śląskiego z dnia 05.05. 2009 r.

Informacja Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żywcu z dnia 30 kwietnia 2009 r.

Komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego w związku z wystąpieniem przypadków zakażenia wirusem grypytypu A/H1N1 u ludzi w USA i Meksyku z dnia 26 kwietnia 2009 r. 


Bezpłatne badania densytometryczne w kierunku osteoporozy

W dniu 8 kwietnia w aptece "Galena" przy ul.Piłudskiego 76, oraz 9 kwietnia w aptece "Św. Franciszka" , przy ul.Kościuszki 42, odbędą się bezpłatne badania densytometryczne określające stopień zagrożenia osteoporozą. Densytometria jest obecnie podstawowym badaniem umożliwiajacym wczesne wykrycie zmian chorobowych.Bliższe informacje można uzyskać, dzwoniąc pod nr tel. 033 861 03 76 , 033 861 09 67

 

 

"Żółty Tydzień" - XX edycja ogólnopolskiej akcji

Już 9 marca rozpoczyna się XX edycja kampanii społecznej „Żółty Tydzień” , która stwarza okazję do zaszczepienia się przeciwko dwóm typom żółtaczki - wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa) i typu B ( wszczepienna) . Celem akcji, poza umożliwieniem zakupu tańszych szczepionek(około 20- 30 % niż w ciągu roku) jest popularyzacja szczepień ochronnych i uświadamianie zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby (WZW) typu A i B. [czytaj dalej]

 

1% podatku na rzecz zdrowia

Już od kilku lat istnieje możliwość przekazania 1% podatku wynikającego z zeznania rocznego na rzecz organizacji realizujących określone cele społeczne. Do wyboru jest ponad 4 tys. instytucji, które mają status organizacji pożytku publicznego Jeżeli chcesz przekazać 1% swojego podatku na organizację pożytku publicznego [czytaj dalej]

 

 

Co powinieneś wiedzieć o kręgosłupie

Wywiad z mgr Tomaszem Szurmikiem, kierownikiem Specjalistycznego Ośrodka Korekcji Wad Postawy Orto-Med w Żywcu

 

Wady postawy stanowią w obecnych czasach istotny problem społeczny i zdrowotny. Jakie czynniki wpływają na narastające występowanie wad postawy ciała u dzieci i młodzieży?

[czytaj dalej]

 

 

Realizacja programów profilaktycznych NFZ w 2009r.

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ w ramach kontynuacji działań na rzecz promocji zdrowia zaprasza do udziału w programach profilaktycznych realizowanych w 2009 roku .Programy skierowane są do osób w określonych grupach wiekowych zagrożonych wybranymi chorobami. Bezpłatne badania profilaktyczne można wykonać w zakładach opieki zdrowotnej, które podpisały umowę ze Śląskim OW NFZ na realizację określonych programów profilaktycznych. Warunkiem skorzystania przez świadczeniobiorcę z bezpłatnych badań profilaktycznych jest zgłoszenie się osobiste lub telefoniczne do zakładu opieki zdrowotnej realizującej program celem uzgodnienia terminu wizyty. Należy mieć ze sobą dokument tożsamości, skierowanie na badania nie jest wymagane.

W dziale (programy zdrowotne NFZ) znajdą Państwo szczegółowe informacje dotyczące realizowanych programów oraz adresy najbliższych placówek wykonujących badania .

 

 

Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy

 

11 stycznia 2009 r. po raz XVII w Polsce i na całym świecie zagra Wielka Orkiestra Światecznej Pomocy. Tematem tegorocznej kwesty jest profilaktyka w dziedzinie wczesnego wykrywania chorób nowotworowych u dzieci. Finałowi przyświecać będzie hasło "W zdrowym ciele, zdrowy duch". O godz.14.00 w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu, odbędą się pokazy Ratownictwa Medycznego, Samodzielnej Formacji Obronno-Ratownicznej im. Gen. Stanisława Sosabowskiego, działającej w klubie "Śrubka".

 

W godz. 9.00-13.00 w Domu Harcerza (Rynek 22) przeprowadzona zostanie akcja krwiodawstwa .

 

Ruszyła akcja promocyjna portalu ZdrowyZywiec.pl

Działania związane z kampanią promocyjną portalu wspierane są dystrybucją ulotek reklamowych , oraz akcją plakatową w głównych punktach miasta, placówkach medycznych, instytucjach, organizacjach. Wszelkie Państwa uwagi i sugestie prosimy kierować na e-mail: biuro@zdrowyzywiec.pl